
Zobrazit fotogalerii
Vývoj globální teploty sleduje a průběžně vyhodnocuje řada institucí, např. NOAA nebo britský Met Office. Jednou z nich i je univerzita v Maine v USA, kteří stojí za projektem Climate Reanalyzer. Ten se zaměřuje na operativní analýzu globálních teplot pomocí meteorologického modelu a satelitních dat. Jde tak zatím o předběžné výsledky, které se ještě budou zpřesňovat.
Podle této analýzy dosáhla v pondělí průměrná globální teplota 17,01 °C, což byla zatím nejvyšší zaznamenaná hodnota. Nový rekord ale vydržel jen jeden den. Hned v úterý poskočila teplota na 17,18 °C. Odchylka od průměru za roky 1979-2000 tak dosáhla 0,98 °C.
Uvedený rozdíl se nemusí zdát velký, ale musíme si uvědomit, že globální teplota zdaleka nekolísá tolik, jako teplota na jednom místě. Obvykle se extrémy do značné míry vyrovnávají - někde je velmi teplo a jinde velmi chladno - a globální průměr je tak poměrně stabilní. V posledních desetiletích se ale postupně zvyšuje. Nárůst není plynulý, ale s výkyvy způsobenými různými vlivy (např. jev El Niño, výbuchy sopek, vnitřní variabilita klimatického systému).
Více k tématu
Kam dál?
Jaké bude počasí do konce července a začátkem srpna? První výhled předpovídá podnormální teploty
Po velmi teplém začátku července se charakter počasí ve střední Evropě výrazně proměnil. Od západu často proudí chladnější a vlhčí vzduch, který přináší více oblačnosti a srážek. Tento trend bude pokračovat i v závěru měsíce a na začátku srpna.
Ochlazení bude méně výrazné než se čekalo, do pátku ale bude často pršet
Po přechodu studené fronty v pondělí se na celém území Česka ochladilo. Původní předpovědi počítaly ale s výraznějším ochlazením, podle aktuálních výstupů modelů ale bude ochlazení jen mírné. Denní maxima se budou ve většině republiky pohybovat do pátku kolem letních 25 °C, na jihovýchodě Moravy bude o něco tepleji.