Duben byl nezvykle chladný a deštivý

Letošní duben na území České republiky byl hodnocen jako teplotně silně podnormální a srážkově silně nadnormální.

Duben byl nezvykle chladný a deštivý Zdroj fotografie: meteocentrum.cz

Z hlediska teploty vzduchu byl duben 2022 silně podprůměrný. Průměrná měsíční teplota vzduchu činila podle ČHMÚ 6,4 °C, což je o 2,1 °C míň než dlouhodobý průměr za období 1991-2020. Podobně chladný duben byl i v předchozím roce 2022 a vůbec nejchladnější duben byl v roce 1980 s průměrnou měsíční teplotou vzduchu 4,6 °C. 

V letošním dubnu také hodně pršelo a měsíc je tak hodnocen jako srážkově silně nadnormální. Měsíční úhrn srážek činil 67 mm, což představuje 172 % normálu za období 1991-2020. Nejvíce srážek spadlo v horských oblastech na Šumavě, v Novohradských horách a v Jeseníkách. Vysoké srážkové úhrny byly registrovány i na jižní Moravě. Naopak nejmíň pršelo na severozápadě Čech v podhůří Krušných hor. 

Díky deštivému dubnovému počasí se v porovnání s březnem zlepšila situace ohledně sucha. Aktuálně tak panují dobré hydrologické podmínky a sucho v nejbližší době nehrozí. Deštivé počasí panuje prozatím také v květnu, například v tomto týdnu čekáme vydatné srážky v noci z úterý na středu a během středy.  

Autor: David Tichopád, meteocentrum.cz