V pátek nastává podzimní rovnodennost

Doba od východu do západu se nyní rychle zkracuje

V pátek nastává podzimní rovnodennost Zdroj fotografie: 123rf

Na přicházející podzim nás kromě nižších teplot upozorňuje i krátící se den. Významným přelomem je období rovnodennosti, kdy délka noci převládne nad délkou dne. 

Rovnodennost nastává, když se planeta Země na své dráze kolem Slunce dostane do bodu ve kterém sluneční paprsky dopadají kolmo přesně na rovník. Během letního slunovratu na severní polokouli dopadají kolmo na obratník Raka (23.5° severní šířky), v té době je i u nás slunce na obloze nejvýše z celého roku. Po slunovratu se linie, na které mají slunce přímo nad hlavou, posouvá na jih, v době rovnodennosti kopíruje rovník a po ní pokračuje na jižní polokouli.

Podzimní rovnodennost letos připadá na pátek 23.9. ve 3:03 h středoevropského letního času. Kvůli refrakci neboli lomu světla ale bude páteční den ještě o trochu delší než 12 h, v ČR půjde přibližně o 9 minut. Noc převládne až v pondělí. Pokud bychom zohlednili i období, kdy je slunce pod obzorem, ale není úplná tma, tak budeme mít 12 h světla ještě o několik týdnů déle. 

Zkracování dne je nyní velmi rychlé, dosahuje rychlosti 3 až 4 minuty za den. S blížícím se zimním slunovratem bude zkracování dne stále pomalejší a od 22. prosince se můžeme těšit na opětovné prodlužování dne.

Autor: Michael Matějka,meteocentrum.cz