Po erupci sopky v Tichomoří přešlo Česko šest tlakových vln!

Nejsilnější byla samozřejmě hned ta první

Po erupci sopky v Tichomoří přešlo Česko šest tlakových vln!

V minulých dnech zaznamenali meteorologové v Česku skutečnou raritu, které si však běžní lidí neměli šanci sami všimnout. Nebýt četných zpráv v médiích. Po erupci sopky Hunga Tonga v Tichém oceánu totiž vznikla v atmosféře tlaková vlna, která se následně rychlostí přes 1000 km/hod. šířila po celé zeměkouli, a to do všech světových stran od místa výbuchu. Šíření vlny se projevilo dočasným zakolísáním tlaku vzduchu na všech místech, kudy vlna prošla. Zakolísání trvalo zhruba půl hodiny, během které tlak nejprve vzrostl, poté výrazněji klesl a následně se vrátil na původní úroveň..

Přestože se místo výbuchu nachází na opačné straně Země, tak za pouhých 15 hodin od výbuchu dorazila tlakové vlna i do Česka a to od severu. To se stalo v neděli večer po 20. hodině, kdy změny tlaku zaznamenaly meteorologické stanice. V noci na pondělí, tedy jen o pár hodin později, přešla přes Česko druhá vlna, která přišla naopak od jihu (z druhé strany zeměkoule). Tyto vlny následně proběhly opět celou zeměkoulí a v průběhu pondělí a úterý znovu obě přešly přes Česko. Jak vlny slábly, bylo už zakolísání tlaku menší, ale celkem spolehlivě jsme mohli identifikovat dohromady 6 průchodů tlakové vlny, kterou bylo možné přístroji rozeznat. 

Přestože jde o výjimečnou událost, jedná se skutečně jen o raritu, která nemá dopad na počasí, ani na zdraví lidí či bolesti hlavy. Ani první nejsilnější vlna nepřinesla změny tlaku větší než 5 hPa, a takové změny bývají běžně zaznamenávány při přechodech frontálních systémů. Vlna neměla projev ani ve formě větru. Poslední vlny pak už byly velmi slabé a postupně splynuly v běžné změny tlaku. Šest tlakových vlny bylo v Česku zaznamenáno naposledy na konci 19. století při slavném výbuchu sopky Krakatou. 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz