Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Po erupci sopky v Tichomoří přešlo Česko šest tlakových vln!

21. 1. 2022 | Poslední aktualizace: 00:00 21. 1. 2022 | ms, meteocentrum.cz
  • Facebook
  • Twitter/X
  • RSS
Nejsilnější byla samozřejmě hned ta první Po erupci sopky v Tichomoří přešlo Česko šest tlakových vln! Zdroj fotografie: photos.com

V minulých dnech zaznamenali meteorologové v Česku skutečnou raritu, které si však běžní lidí neměli šanci sami všimnout. Nebýt četných zpráv v médiích. Po erupci sopky Hunga Tonga v Tichém oceánu totiž vznikla v atmosféře tlaková vlna, která se následně rychlostí přes 1000 km/hod. šířila po celé zeměkouli, a to do všech světových stran od místa výbuchu. Šíření vlny se projevilo dočasným zakolísáním tlaku vzduchu na všech místech, kudy vlna prošla. Zakolísání trvalo zhruba půl hodiny, během které tlak nejprve vzrostl, poté výrazněji klesl a následně se vrátil na původní úroveň..

Přestože se místo výbuchu nachází na opačné straně Země, tak za pouhých 15 hodin od výbuchu dorazila tlakové vlna i do Česka a to od severu. To se stalo v neděli večer po 20. hodině, kdy změny tlaku zaznamenaly meteorologické stanice. V noci na pondělí, tedy jen o pár hodin později, přešla přes Česko druhá vlna, která přišla naopak od jihu (z druhé strany zeměkoule). Tyto vlny následně proběhly opět celou zeměkoulí a v průběhu pondělí a úterý znovu obě přešly přes Česko. Jak vlny slábly, bylo už zakolísání tlaku menší, ale celkem spolehlivě jsme mohli identifikovat dohromady 6 průchodů tlakové vlny, kterou bylo možné přístroji rozeznat. 

Přestože jde o výjimečnou událost, jedná se skutečně jen o raritu, která nemá dopad na počasí, ani na zdraví lidí či bolesti hlavy. Ani první nejsilnější vlna nepřinesla změny tlaku větší než 5 hPa, a takové změny bývají běžně zaznamenávány při přechodech frontálních systémů. Vlna neměla projev ani ve formě větru. Poslední vlny pak už byly velmi slabé a postupně splynuly v běžné změny tlaku. Šest tlakových vlny bylo v Česku zaznamenáno naposledy na konci 19. století při slavném výbuchu sopky Krakatou. 



Česko má za sebou sérii mrazových dní

Česko má za sebou sérii mrazových dní

Pátečním ránem se začala uzavírat epizoda chladných nocí, v průběhu kterých na mnoha místech klesla teplota pod bod mrazu. Přízemní mrazíky a teploty lehce pod bodem mrazu se mohou lokálně objevit ještě v sobotu ráno. V dalších dnech se pak naplno projeví oteplení a noční teploty se budou pohybovat v hodnotách, které již nebudou pro úrodu rizikové.

26. 4. 2024
Příští týden se navrátí letní teploty

Příští týden se navrátí letní teploty

Po poměrně dlouhé studené verzi dubna se situace od víkendu začne výrazně měnit. Zatímco ve čtvrtek očekáváme teplotní maxima kolem 9 °C s krupkovitými přeháňkami a sněžením zpočátku i v nižších polohách, v neděli bude už přes 20 °C. A příští týden se teploty budou dostávat i přes 25 °C.

24. 4. 2024