Slunce už je nad obzorem více než 13 hodin

Denního světla nyní rychle přibývá

Slunce už je nad obzorem více než 13 hodin

Jarní počasí bývá často nestálé a v některých letech se se zimními projevy setkáváme v březnu i v dubnu. Na jednu věc se ale můžeme v těchto dnech spolehnout a tou je rychlé prodlužování pobytu slunce nad horizontem.

Pokud se podíváme na údaje pro dnešní den (4. dubna) tak zjistíme, že délka dne (myšleno od východu do západu slunce) už na celém území Česka překročila 13 hodin. Protože už jsme se dostali za jarní rovnodennost, tak platí, že den je na severu republiky delší než v jižních okresech. Ve Vyšším Brodě na krajním jihu Čech je den dlouhý 13 hodin a 4 minuty, v severočeském Šluknově je to asi o 5 minut více. 

Časy východu a západu slunce závisí více na zeměpisné délce, tedy na linii východ-západ. V Jablunkově dnes slunce vyšlo v 6:15 a zapadlo 19:21. V západočeské Aši vyšlo až v 6:40 a zapadlo v 19:48. V současných dnech se délka denního světla rychle zvětšuje, Velikonoční pondělí bude o 3-4 minuty delší než neděle. S blížicícm se slunovratem se bude rychlost prodlužování dne zmenšovat až se 21.června trend obrátí a den se začne velmi pomalu krátit. 

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;suncalc.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK