Zalednění v Arktidě je nyní druhé nejmenší od začátku měření

Rozloha ledu byla menší pouze v září 2012

Zalednění v Arktidě je nyní druhé nejmenší od začátku měření
Rozloha mořského ledu v oblasti Arktidy je důležitým ukazatelem změn klimatu. Pomocí družicových snímků je velmi dobře měřitelná a na teplotní poměry rychle reaguje. Každý rok je zalednění moře nejmenší v průběhu měsíce září, tedy nyní. Roční minimum máme ještě před sebou (bývá zhruba v polovině měsíce), ale už teď je možné vyhodnotit, jak moc zalednění letos ustoupilo.

Aktuální rozloha ledu je nyní na úrovni minima z roku 2016, což byl rok s druhým nejmenším zaledněním. Tato hodnota je nyní překonána. Rekordně nízké zalednění pochází z roku 2012, konkrétně ze 17. září. V ten den plocha ledu na moři činila pouze 3,87 mil. km čtverečních. Toto rekordní minimum letos téměř jistě překonáno nebude, protože aktuální plocha ledu je zhruba 4,1 mil. km. a nedá se čekat, že by v příštích dvou týdnech bylo tání tak výrazné, aby ubylo tolik ledu. 

Výrazné tání se projevovalo hlavně v prvních dvou třetinách letošního července, kdy se rozloha ledu dostala na rekordní minimum pro červenec. Cesta k překonání rekordu se zdála vyšlapaná, ale v srpnu bylo tání výrazně pomalejší než v rekordním roce 2012, takže nakonec letní tání skončí na zmíněném druhém místě. V září už se led stabilizuje, na konci měsíce začne moře zase už zamrzat. 

I tak je druhá nejmenší rozloha ledu v historii důkazem, že pokračuje oteplování klimatu v této oblasti a celkový úbytek ledu. Ve srovnání s 80. lety 20. století je nynější rozloha mořského ledu v Arktidě asi o 40 % nižší! Má to samozřejmě velké dopady na celý zdejší biotop. Nedostatek ledu například nesvědčí ledním medvědům, kterým se tak zmenšuje plocha pro jejich standardní život.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK