Během nejtvrdších opatření klesly globální emise o 17 %

Lokálně byl pokles ještě větší.

Během nejtvrdších opatření klesly globální emise o 17 %

O tom, že se nám během omezení pohybu zlepšila čistota vzduchu jsme už informovali. Nyní se můžeme seznámit i s výsledky studie vydané časopisem Nature Climate Change. Její autoři se věnovali tomu, o kolik se nám snížily emise oxidu uhličitého (CO2).

Největší propad ve srovnání s minulým rokem se projevil počátkem dubna - právě o 17 %. Emise se tak dostaly se tak na úroveň na které byly naposledy v roce 2006. Zajímavé je že jedna z nejviditelnějších změn - omezení letecké dopravy - se na poklesu podílela jen 10 %.

Jiné výzkumy na toto téma ukázaly, že konkrétní města snížila své emise CO2 mnohem výrazněji než je globální průměr. Třeba v Londýně dosáhl pokles 59 % nebo v Helsinkách o 40 %.

Jaký bude pokles za celý rok ukáže až vývoj v dalších měsících, podle různých scénářů se očekává 4 až 7 %. Na první pohled to nejsou špatná čísla, ale pokud se další rok vrátí emise k normálu, tak se tento výkyv prakticky ztratí. Nebo můžeme současnou krizi využít k úvahám o tom, jak snížit naše emise i bez omezování pohybu a dalších restriktivních opatření...

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK