Omezení dopravy mohou zhoršit přesnost předpovědí

20.4.2020

Chybí cenná data, která za normálních okolností měří dopravní letadla.

Omezení dopravy mohou zhoršit přesnost předpovědí

Jedním z nejdůležitějších podkladů pro práci meteorologa jsou numerické modely atmosféry. Ty simulují, jak by se atmosféra mohla chovat v dalších dnech na základě současného stavu počasí.

Aby model mohl být co nejpřesnější, potřebuje co nejkvalitnější vstupní data o aktuální teplotě, vlhkosti, větru a dalších meteorologických prvcích. A to nejen data při povrchu, ale i ve vyšších hladinách atmosféry. A právě ta byla sbírána i s pomocí dopravních letadel, na kterých jsou umístěny potřebné měřicí přístroje.

A právě pokles letecké dopravy, kterého jsme svědky v posledních týdnech způsobuje, že modely mají méně dat, na kterých mohou svou předpověď založit. Částečně se sice tyto údaje mohou nahradit měřeními z družic a sond vypouštěných ze země, ale hustou síť leteckých linek úplně nenahradí.

Britská meteorologická služba odhaduje, že přesnost předpovědi by se mohla snížit o 1-2 %, lokálně i víc. Rozhodně to tak neznamená, že předpovědi nebudou vycházet vůbec. Spíš je potřeba počítat, že zejména předpověď na více než 5 dní dopředu se může častěji měnit.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;weather.com

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK