Obsah tepla v oceánech stále roste

13.1.2020

V roce 2019 bylo ve svrchních vrstvách moří uloženo nejvíce tepla od začátku měření.

Obsah tepla v oceánech stále roste

Při sledování klimatické změny se většinou pozornost upírá na teplotu vzduchu. Přitom více než 90 % naakumulované energie se ukládá do vod světového oceánu. Navíc jeho teplota méně podléhá krátkodobým výkyvům a lépe umožňuje číst dlouhodobé trendy.

Rok 2019 nebyl žádnou výjimkou, posledních pět let by se srovnalo na prvních pět příček. V posledních 33 letech (1987-2019) byla akumulace tepla v mořské vodě čtyři a půl krát rychlejší než v předcházejícím, stejně dlouhém období.

Profesor Abraham z univerzity v Minnesotě (jeden z autorů studie) předpokládá, že teplejší oceány povedou ke změně srážkového režimu a ke větší intenzitě srážek. Znovu to tak ukazuje jak je klimatický systém Země propojený a změny v oceánech mohou ovlivlit i vnitrozemské oblasti, jak je Česko.
 
Kromě atmosféry se ohřev vody projevuje i v oceánech samotných. Teplejší voda ve formě "mořských vln veder" poškozuje podmořskou vegetaci a škodí i korálům.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; the Guardian

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK