Jak se změna klimatu projeví v Česku?

2.6.2019

O možném budoucím vývoji klimatu planety Země už bylo napsáno mnohé. Tání ledovců, rostoucí hladina moře, možná i silnější hurikány. Ale co vlastně můžeme očekávat v Česku?

Jak se změna klimatu projeví v Česku?

Právě tomuto fenoménu se podrobně věnují odborníci z výzkumného ústavu CzechGlobe. Jejich cílem je zhodnotit nejen jak se budou měnit klimatické podmínky, ale i navrhnout opatření, která jim budou co nejefektivněji čelit.

V minulých dnech byla zveřejněna první část jejich práce. Jejím klíčovým závěrem, je že vývoj teploty cca do roku 2050 už nebude moc záviset na změnách emisí. Druhá polovina století je však zatím v našich rukách a podstatné snížení emisí může výrazně srazit očekávaný nárůst teploty. Oteplení od současnosti do roku 2050 mělo dosáhnout 1-2 °C. Do konce století se už výhledy značně rozchází, silně emisní scénář se blíží k oteplení o 4 °C, naopak úspornější se drží u 2 °C.

Drobný nárůst ročních úhrnů srážek zřejmě nebude stačit na kompenzaci zvýšeného výparu. Srážkový bonus by se měl totiž soustředit do zimy a v kritickém letním období se bohužel s přibýváním dešťů nepočítá. Nejhůře postižena by měla být oblast jižní Moravy, kde je srážkový výhled nejhorší z celé republiky.

Na tyto úvodní výsledky by chtěli vědci z CzechGlobe navázat dalšími studiemi zaměřenými například na extrémní jevy nebo na dnes velmi aktuální problematiku sucha.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;CzechGlobe

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK