V Česku průměrně víc než 30 dní s bouřkami za rok

8.4.2019

Nová studie zkoumala výskyt bouřek v Evropě.

V Česku průměrně víc než 30 dní s bouřkami za rok

Ve spolupráci vědců z mnoha evropských zemí vyšla letos v březnu studie o bouřkové aktivitě v Evropě. V práci, která vyšla v mezinárodním vědeckém časopise Journal of Climate, byla zkombinována data z meteorologických pozorování, detekce blesků, numerických předpovědních modelů a hlášení o extrémním počasí, zkoumali výskyt bouřek v letech 1971–2017.

Průměrný počet dní s bouřkou v České republice se podle detekce blesků ukázal být kolem 35 s poměrně malými územními rozdíly, více jich však bylo zaznamenáno v pohraničních horách s Německem a také na Ostravsku. Nejčastěji se v Česku bouřky vyskytovaly v červenci, naopak minimum jich bývá zaznamenáno od října do února. Dnů s kroupami bývalo hlášeno průměrně 5, zde jsou však rozdíly větší – v jižních Čechách šlo průměrně o 8 dní, naopak ve východních Čechách spíše 2–3.

V celé Evropě byly samozřejmě zjištěny značné rozdíly. Nejvíce dní s bouřkou bylo zjištěno v horských oblastech střední a jižní Evropy – kolem Pyrenejí, Alp, Apenin a na Balkánském poloostrově se jich průměrně vyskytovalo 50–70 za rok. Naproti tomu nejméně jich bylo pozorováno nad Irskem a Norskem, kde jich průměrně pozorují méně než 5 za rok. Výrazně se lišila doba kulminace bouřek během roku. Zatímco v Paříži či Budapešti byla zjištěna dvě maxima na začátku června a na konci července, v Aténách byly hodnoty celoročně velmi podobné.

Studie se také zabývala změnou počtu bouřek mezi obdobími před a po r. 1998, nelze však říci, že by obecně v celé Evropě došlo k nárůstu či poklesu. Nárůst v počtu bouřek byl zjištěn nad Atlantikem, Britskými ostrovy, Skandinávií či Balkánem, na druhou stranu oblast kolem Pyrenejí či jižní Německo zaznamenaly pokles. V České republice byl výskyt bouřek před a po roce 1998 velmi podobný.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, Journal of Cli

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK