Jedno srážkově bohatší období řekám velké zásoby vody neudělalo

26.1.2019

Jeden propršený měsíc nestíhá nahradit dlouhodobý deficit.

Jedno srážkově bohatší období řekám velké zásoby vody neudělalo

Prosinec 2018 byl měsícem, který byl poměrně bohatý na srážky. Napršelo (nebo nasněžilo) 144 % dlouhodobého průměru 1981 – 2010 a v absolutní hodnotě (bez vztahu k normálu) to byl druhý nejmokřejší měsíc celého roku. Srážkově významný byl také začátek ledna a díky tomu se docela uspokojivě začínala plnit vodní koryta.

Stavy vodních toků ovšem reagují na změny počasí velmi rychle (jinak by prakticky nenastávaly ani povodňové situace) a proto zhruba od poloviny ledna, kdy zavládly sušší dny, jejich průtoky a výšky hladin zase klesaly. Nyní se průtoky nejčastěji pohybují mezi 35 a 80 % průtoku typického pro toto období a výšky hladin některých toků dokonce odpovídají horní hranici pro stav sucha.

Není to sice jako v létě, kdy více než polovina profilů hlásila sucho, ale rozhodně se nedá říct, že by srážky za prosinec a první polovinu ledna toky zazásobily a zahojily tak dlouhodobě kumulovaný deficit. Je tedy na místě radovat se z každého srážkově bohatého dne nebo týdne, neboť přírodě to pomůže, ale chtělo by to mnohem víc než jen průměrné srážky nebo jeden nadprůměrný měsíc.

Autor: redakce, zk, meteocentrum

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK