Jaro přišlo s jarním počasím, nebývá to samozřejmé

21.3.2017

Byly i roky, kdy v tuto dobu zapadlo Česko sněhem

Jaro přišlo s jarním počasím, nebývá to samozřejmé
V pondělí začalo astronomické jaro, a počasí se rozhodlo tuto skutečnost pro letošek respektovat - nabídlo denní teploty až kolem 16 °C na jihu Moravy a jen o velmi málo nižší jinde. Úterní teploty jsou pak podobné, i když provázené už větší oblačností. Ačkoliv by leckdo mohl říci, že takhle to na začátku jara má vypadat, jsou tyto dny teplotně výrazně nadprůměrné a nejsou dokonce ani moc daleky teplotním rekordům!

Běžné počasí kolem 21. března představuje teploty asi o 5 °C nižší, tedy kolem +10 °C. Nebylo v minulosti výjimkou, kdy v poslední třetině března ještě sněžilo. Někdy se přitom i denní teploty v nížinách pohybovaly kolem nuly, a tak se vytvářela i sněhová pokrývka. S takovým počasím jsme se setkali v roce 2013, kdy 22. března denní maxima třeba v Praze ani nepřekročila nulu, a podobné to bylo v roce 2001. V roce 1976 se zase ranní teploty při příchodu jara pohybovaly kolem -10 °C!

Byly i roky opačné, kdy počasí nabídlo na úvod jara už skoro léto. A nemusíme do žádných zažloutlých kronik - 21. března 2014, tedy před třemi lety, bylo naměřeno dokonce +23 °C! I takových podobných příkladů bychom v dějinách našich pozorování našli více. Oproti tomu je současné počasí dost umírněné, a přesto lze konstatovat, že prožíváme jeden z těch teplejších vstupů do jara.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK