Nejstudenější rána této zimy, Šumava měla skoro -30 °C!

Příčinou bylo vyjasnění, nyní už se bude oteplovat

Nejstudenější rána této zimy, Šumava měla skoro -30 °C! Zdroj fotografie: meteocentrum.cz

Nejnižší teploty naměřené v této zimě hlásí v posledních dnech Šumava. V úterý ráno bylo na stanici Kvilda-Perla extrémních -29,8 °C! Klasická mrazová kotlina byla sice nejstudenějším místem, ale extrémní mráz panoval i na dalších lokalitách a to nejen na Šumavě. Minima okolo -25 °C byla nahlášena také z Jizerky, Orlického záhoří či Jelení v Krušných horách, tedy dá se říci, že mrzlo napříč republikou. Mimo hory byla ranní minima výrazně mírnější, ale i tak výrazně mrzlo a denní teploty se pohybovaly okolo -10 °C

Středeční ráno bylo jen o chlup teplejší, resp. v Čechách byly teploty opět velmi mrazivé, ale o něco vyšší jsme zaznamenali na Moravě (ze místy minima nepoklesla pod -5 °C). Mrazové kotliny v Čechách znovu ohlásily mráz pod -20 °C, stanice Kvilda-Perla zase vyhrála, tentokrát "jen" s -28 °C. Znovu silně mrzlo i v Jizerských, Orlických a Krušných horách. Zatímco v těchto místech šlo o nejstudenější noci této zimy, v nižších polohách tak tak úplně neplatilo. Zde byly nižší teploty často zaznamenány už v polovině prosince. 

Pod vlivem tlakové výše nad střední Evropou se v našem regionu v minulých dnech vyjasnilo, a k tomu zde ještě přetrvávala studená vzduchová hmota. Silné mrazy hlásí z posledních dnů i okolní země, zejména na východ a jihovýchod od nás. Také na Slovensku naměřili četné dvacetistupňové mrazy, takto nízké teploty pak zažil i Karpatský oblouk, tedy zejména Rumunsko. V dalších dnech se budou noční a ranní mrazy už výrazně zmírňovat. Je pravděpodobné, že v tomto roce šlo o poslední takto silný mráz.

Autor: Martin Štros, meteocentrum.cz