U Velkých jezer v USA napadly skoro dva metry sněhu!

Extrémně vydatné sněžení bylo nicméně poměrně lokálním jevem

U Velkých jezer v USA napadly skoro dva metry sněhu! Zdroj fotografie: 123rf.com

Obyvatelé východního okolí Velkých jezer na východě Spojených států znají velmi dobře tzv. jezerní efekt (lake effect). Jde o velmi intenzivní sněžení, které se v těchto místech může vyskytnout, pokud přes relativně teplou jezerní vodu proudí mrazivý vzduch. Proudící vzduch nabírá nad jezery vlhkost, stává se méně stabilním a v důsledku přináší velké množství nového sněhu v okolí jezer. 

Právě tento efekt stál za mimořádnými úhrny nového sněhu ve státě New York v posledních dnech (netýkají se ale samotného města New York). Nejvíce sněhu napadlo v okolí města Buffalo u jezera Erie a v oblasti východně od Watertownu u jezera Ontario.

V nejvíce zasažené oblasti Orchard Park jihovýchodně od Buffula nasněžilo těžko uvěřitelných 195 cm sněhu během 48 hodin, poblíž Watertownu spadlo až 183 cm. V důsledku sněhové bouře byl v Buffalu vyhlášen zákaz cestování, omezena byla i letecká doprava. Vysoké úhrny i přes 60 cm byly hlášeny i ze západní části Velkých jezer. Na druhou stranu jsou v regionu i místa kde sněžilo jen minimálně, vydatnost sněžení je za těchto situacích velmi závislá na směru větru a dalších podmínkách.

Autor: Michael Matějka, meteocentrum.cz