Intenzivní bouřky zvedly hladiny toků až na 3. SPA

Nejvíce zasažen byly zatím jižní a střední Čechy

Intenzivní bouřky zvedly hladiny toků až na 3. SPA

Ve středu a v noci na čtvrtek jsme v Česku opět zaznamenali velmi silné bouřky. Už během dopoledních hodin (7-13 h) spadlo na severu Čech lokálně až 35 mm srážek. Nejprudší bouřky ale dorazily až později odpoledne a večer a pokračovaly až do nočních hodin. 

Vydatnými srážkami byly nejvíce zasaženy střední, jižní a východní Čechy a Vysočina. Extrémní srážky zaznamenala stanice Ktiš, Tisovka, kde během dvou hodin napršelo 75 mm srážek. Bezmála 70 mm za pět hodin zaznamenala stanice Hubenov na Jihlavsku. Řada dalších lokalit naměřila přes 30 mm srážek. 

Vzhledem k tomu, že srážky spadly i na místech, kde už v minulých dnech významně pršelo, tak došlo na několika místech k výrazné hydrologické odezvě. Nejextrémnější byla situace na Botiči na stanici Jesenice-Kocanda a na stanici Hracholusky na Zlatém potoce (Prachaticko). Na obou zmíněných profilech byl podle operativních dat zaznamenán průtok odpovídající průměrné době opakování 50-100 let. Na třetí stupeň povodňové aktivity vystoupila i Polečnice v Českém Krumlově a Pitkovický potok (Kuří, střední Čechy).

Během čtvrtečního dne by měla být srážková činnost o něco slabší, četnější bouřky očekáváme v pátek na studené frontě.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ