Skalnaté pleso zcela vyschlo, Slováci to nepamatují!

Už dříve ale na dně občas zůstávala jen malá kaluž vody

Skalnaté pleso zcela vyschlo, Slováci to nepamatují!

Skalnaté pleso je oblíbenou turistickou atrakcí, jde o jedno z nejznámějších slovenských ledovcových jezer. Nachází se u dolní stanice lanovky na Lomnický štít. Je protáhlého tvaru a pokud je napuštěné vodou, má délku zhruba 212 metrů a šířku 85 metrů, dosahuje hloubky zhruba 4 metry. Jeho hladina kolísá dlouhodobě a zejména v posledních letech se stává, že v letním období téměř vysychalo - na dně několikrát zůstávala jen malá kaluž vody, které se říká oko. První listopadový týden ale přinesl vyschnutí i této kaluže a v polovině tohoto týdne se pleso ocitlo bez jediné kapky vody!

Podle zástupců Tatranského národního parku je to poprvé za poslední desítky let, po které je pleso intenzivně sledováno. Zpráva o úplném vyschnutí známého jezera tak Slováky velmi překvapila. Na druhou stranu, oproti stavu v letním období posledních let, kdy zůstala na dně jen malá kaluž, to není velký rozdíl... příčinou vyschnutí jezera je velice suchý podzim, kdy během září a října v Tatrách téměř nepršelo. Pleso je silně závislé na spadlých srážkách, protože leží ve velmi vysoké nadmořské výšce, nepřitéká do něj žádný stabilní potok, je plněné pouze spadlými srážkami v jeho beprostředním okolí.

Je otázkou, zda za vychnutím plesa hledat klimatické změny. Asi příliš ne. Jednak i záznamy z kronik ukazují, že i na začátku 20. století jezero výjimečně vysychalo. Také se však hodně spekuluje o tom, že při stavbě lanovky na Lomnický štít došlo k narušení geologického podloží, kdy se ve skále objevily trhliny, kterými voda z jezera uniká. Jisté je, že Pleso se vodou zase naplní - i když tomu možná bude až na jaře, protože nyní už začalo v Tatrách sněžit a je možné, že se sníh na dně jezera už udrží právě až do jara. Zda se i v dalších letech dočkáme úplného vysychání, nebo šlo letos o výjimečnou událost, už jisté není.

Pokud chcete zdejší jezero navštívit v plné kráse, doporučujeme náplánovat výlet na jarní měsíce, třeba na květen. 
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz