Lesní požáry v Rusku byly nejhorší za minimálně 20 let

Zasažená plocha byla o něco vyšší než v předchozím rekordním roce 2012

Lesní požáry v Rusku byly nejhorší za minimálně 20 let

Lesní požáry jsou v sibiřské tajze přirozeným jevem, letos ale jejich rozsah dosáhl úrovně která nebyla pozorována od začátku systematického družicového měření v roce 2001. Předpokládá se, že na rozšiřování plochy požárů má vliv oteplování a vysušování půdy, které umožňují postup požárů dál na sever a také prodlužování jejich sezóny. 

Podle údajů ruské pobočky Greenpeace zasáhl oheň přes 18 milionů hektarů lesa, tedy více než dvojnásobek rozlohy České republiky. Pokud by se započítaly i požáry tundry a další bezlesých ekosystémů, tak se hovoří až o ploše 30 milionů hektarů.

Rozsáhlé plochy hořícího lesa komplikují život obyvatelům sibiřských měst a vesnic. Pod oblakem kouře zůstalo několik týdnů i město Jakutsk. Požáry mají i globální důsledky - jen za letní měsíce se do atmosféry dostalo skoro 1000 megatun oxidu uhličitého, tedy asi sedminásobek roční produkce ČR. Nicméně se dá předpokládat, že alespoň část z tohoto množství naváže nový les, který začne růst na spálených plochách.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;Guardian

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK