Na severu Itálie řádilo několik tornád

Právě nyní zde vrcholí bouřková sezona

Na severu Itálie řádilo několik tornád

S tornádem máme letos opravdu výjimečnou zkušenost, každý si ještě pamatujeme mimořádné tornádo na Hodonínsku na konci června. Toto naše tornádo bylo v letošní sezoně v celé Evropě jednoznačně nejsilnější a nejničivější. V neděli 19. září se ale zajímavá tornádová událost odehrála na severu Itálie. Unikátní byla hlavně v tom, že se zde během odpoledne vyskytlo hned 7 od sebe oddělených tornád! Tři v Toskánsku, tři v Ligurii a tři v regionu Emilia-Romagna. 

Tornáda byla na sobě zcela nezávislá, protože byla spojena s různými bouřkami, kterých se v neděli odpoledne v severní Itálii objevilo poměrně dost. Bouřky dosáhly velikosti tzv. supercel. Kromě silného větru a tornád přinášely také mimořádně silné srážky, nejvyšší úhrn činil 152 mm vody za 1 a půl hodiny! To odpovídá množství vody, které u nás naprší za dva letní měsíce. Byly zaznamenány také kroupy až o velikosti 5 cm.

Sezona možných výskytů tornád a silných bouřek je na jihu Evropy trochu posunutá oproti našim podmínkám - zatímco u nás je vrchol bouřek zhruba v červenci, v oblasti Středomoří je to spíše až v září a říjnu. Může za to skutečnost, že i v tomto období je zde stále ještě silný sluneční svit, k tomu teplá voda, a začínají první vpády studeného vzduchu od severu. Oblast severní Itálie, zejména bavíme-li se o Pádské nížině, má unikátní geografickou polohu obklopenou horami, která vytváří předpoklady pro výskyt silnějších bouřek a potažmo i tornád. 

Přesto se dá říci, že 7 tornád v jednom dni je i pro tuto oblast výjimečná záležitost, která jen podtrhuje letošní velmi divoké léto prakticky v celé Evropě.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK