Teploty nad 50 °C přestávají být raritou

Oproti minulosti je takových případů ve světě dvojnásobek

Teploty nad 50 °C přestávají být raritou

Pro středoevropana je téměř nemožné si představit teplotu vzduchu 50 °C ve stínu, protože u nás se v historii nikdy teplota nedostala výrazněji nad 40 °C a většina z nás vlastně vůbec nezažila ani čtyřicítku. Překročení hranice 50 °C je na Zemi velmi vzácným jevem, ale jak ukazuje poslední vydaná studie BBC, tak tato vzácnost se postupně stává stále častější. 

V 80. letech 20. století se pohyboval počet případů překročení teploty 50 °C ve světe okolo deseti za rok. V minulém desetiletí (2010-2019) už to bylo průměrně 26 případů za rok! A přitom už období 80. let je ovlivněno nastupujícím oteplováním klimatu, i když v té době ještě jen nepatrným. Na začátku 20. století se takto extrémní vedra na naší planetě nevyskytovala téměř vůbec. A předpovědi do budoucna ukazují, že počty případů takto mimořádného vedra budou dál narůstat.

A kde se takové teploty nejčastěji dají zažít? Drtivá většina případů je v oblasti kolem Perského zálivu - Arabský polostrov, Irák, Írán, Pakistán... Jen výjimečně se "padesátka" objeví na severu Afriky na Sahaře. Kromě toho se další lokalita, kde se někdy objeví tak velké vedro, nachází v tzv. Údolí smrti v americké Kalifornii. V Evropě jsme zatím případ překonání hranice 50 °C neznamenali, ale zatím nejblíž jsme se ocitli letos v létě, když na Sicílii naměřili 48,8 °C. Naprostou senzací bylo červnové dosažení teploty 49,6 °C v Kanadě. V této zemi bychom vůbec nečekali, že by mohla být padesátistupňová hranice na dosah. 

Oteplování klimatu povede k dalšímu zvýšenípočtu případů s teplotou nad 50 °C, ale u nás ve střední Evropě bychom se toho za našich životů rozhodně dočkat neměli.

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz. BBC

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK