Nejbližší dny přinesou silné bouřky!

První se objevily už v sobotu na západě republiky

Nejbližší dny přinesou silné bouřky!

Vysoké teploty bývají v létě často ukončovány silnými bouřkami a nejinak tomu bude i tentokrát. První bouřky z tepla se objevily už v sobotu v západní polovině republiky, ty však ještě nesouvisely s ochlazováním. Šlo o lokální přeháňky, které dokázaly přinést největší lijáky do západní části Krušných hor, kde stanice Luby naměřila 27 mm srážek. Až okolo 20 mm napršelo ve večerních bouřkách v Pošumaví, zejména kolem obce Nepomuk. Bouřky v sobotu zasáhly menší část Česka. 

Mnohem více jich je nyní před námi! Na další blížící se bouřky už byla vydána i oficiální výstraha. Ochlazování od západu bude relativně pomalé, takže hrozba bouřek bude trvat několik dní. Ty první související s ochlazením čekáme v noci z neděle na pondělí (opět hlavně na západě, hrozí při nich i silnější vítr), velké riziko bouřek bude i v pondělí a úterý odpoledne a večer. Možná se bouřky ve slabší podobě objeví i v dalších dnech. Zpočátku bude silnější v Čechách, postupně se riziko přesune na Moravu a do Slezska, s tím jak bude postupovat i ochlazování. 

Zatím není jasné, kde přesně, v kolik hodin a v jaké síle bouřky udeří, ale je zřejmé, že žádná část Česka jim úplně neunikne. Na konkrétní místa můžou přijít i několik dní po sobě. Poslední třetina června bude srážkově celkově poměrně vydatná a relativně sušší období posledních třech týdnů tím bude vykompenzováno. S postupným snížením teploty se srážky z bouřkových změní na trochu trvalejší, které přírodě více pomohou. 

Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK