Jihozápad USA zažívá rekordní vlnu veder

Teploty přesahující 43°C jsou nezvyklé i délkou trvání.

Jihozápad USA zažívá rekordní vlnu veder

Velkou oblast jihozápadní části USA zasáhla nezvyklá a nebezpečná vlna veder. Nebezpečí není způsobené jen vysokou teplotou, ale také délkou trvání. Teploty přesahující 43°C znamenají překračování dosavadních denních teplotních rekordů na mnoha místech. Tamní obyvatelé se příliš neochladí ani v noci, protože mnohde noční teploty neklesají pod 30°C.

Vysoké teploty trvají od konce minulého týdne a budou pokračovat po zbytek aktuálního týdne. Pro druhou polovinu týdne se navíc očekává další vzestup teplot v některých oblastech.

Místa jako Údolí smrti se tak mohou dočkat nového celkového teplotního rekordu - dosavadní rekord 56,7°C je z 10.7.1913, což zároveň představuje nejvyšší uznanou standardně naměřenou teplotu na celé zeměkouli.

Kromě maximálních hodnot se očekává i překročení nejdelší délky vlny veder na mnoha místech - například ve Phoenixu pravděpodobně padne dosud rekordních 8 dní v řadě s teplotou nad 115°F (46°C) - rekord z minulého srpna.

Autor: redakce, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK