I v březnu uměla být pořádná zima

V některých letech březnové počasí ani zdaleko nepřipomínalo blížící se jaro.

I v březnu uměla být pořádná zima

Právě dnes si připomínáme výročí několika velmi mrazivých březnových dní. Začít můžeme třeba 2. březnem 1929. Právě v tento den bylo v Jindřichově Hradci naměřeno extrémních -32,0 °C. Po řadě únorových rekordů pokračovala sibiřská zima 1929 i na počátku března.

Z méně dávné doby můžeme připomenout třeba začátek března 2005. Po relativně mírném lednu zima 2004/2005 zabrala a únor už byl celkem studený. Na konci února k nám od severu pronikl arktický vzduch a místo počátku jara dorazily silné mrazy. Třeba 2. března 2005 klesla teplota v Českých Budějovicích až na -18,1 °C, v Kocelovicích bylo -19,4 °C a i v Praze na Ruzyni zaznamenali čtrnáctistupňový mráz. Na většině stanic mrzlo i odpoledne. Obrázek zimy doplňovala sněhová pokrývka, která často ležela i v nižších polohách. A nešlo o úplně zanedbatelnou vrstvu, v Mošnově (letiště Ostrava) byla výška sněhu 24 cm, v Praze a v Brně se pohybovala kolem 10 cm. Přibyslav byla pokryta dokonce půlmetrovou peřinou.

Na závěr můžeme zmínit nedávný rok 2018. Tehdejší vpád mrazivého vzduchu od severovýchodu stlačil teploty hluboko pod normální hodnoty pro tuto část roku. Silné mrazy začaly už v únoru a protáhly se až do začátku března. Velmi studený byl i 2. březen 2018, mimořádně nízké byly hlavně odpolední teploty, která na mnoha místech nepřekročily ani -5 °C. Brno i Ostrava hlásily denní maxima kolem -6 °C. Arktické podmínky panovaly v té době na hřebenech Krkonoš, na Sněžce celý den bylo kolem -19 °C.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ;ogimet

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK