Severní Evropu ohrožuje bouře se sněžením a prudkým větrem

Extrémní nárazy větru se čakají především v Norsku.

Severní Evropu ohrožuje bouře se sněžením a prudkým větrem

Tlaková níže, kolem které k nám proudí teplý vzduch, má svůj střed nad mořem mezi Velkou Británií a Norskem. Níže je velmi hluboká, v jejím středu dosahuje tlak vzduchu jen kolem 954 hPa. To je asi o 50 hPa méně než je aktuálně v Česku. A právě značný rozdíl tlaku vzduchu mezi středem níže a jejím okolím způsobuje velmi silný vítr v některých regionech severní Evropy.

Prudké nárazy větru se očekávají nad mořem poblíž jihozápadního cípu Norska. Zde vítr během čtvrtečního večera dosahuje podle výpočtů modelu kolem 70 km/h a nárazy kolem 130 km/h. V této oblasti se tak musí mít na pozoru především námořní doprava. Další region, kde se čeká extrémně silný vítr je v severní polovině Norska, v okolí měst Bodø a Tromsø. Zde místní meteorologové vydali "červenou" výstrahu na mimořádně silné nárazy větru dosahující lokálně 125-180 km/h. Přitom vítr bude ve zdejším členitém térénu velmi kolísat i na malé vzdálenosti. Na rozdíl od jižního Norska zde bude foukat z východních směrů, vzduch bude tedy "protlačován" přes norské a švédské vrchoviny a následně klesat k pobřeží. Za vhodných místních podmínek tak může dojít ke vzniku velmi prudkých padavých větrů směrem k pobřeží.

Tlaková níže ale nepřinese jen vítr, ale i déšť a vydatné sněžení. Od středních nadmořských výšek (cca 400 m) by v krajích na jihozápadě Norska mělo připadnout až kolem 50 cm, na horách i více. Vydatný déšť v nižších polohách naopak může rozvodnit místní potoky a menší řeky.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;yr.no

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK