V pondělí klesly teploty až k -26 °C!

Od západu už se otepluje

V pondělí klesly teploty až k -26 °C!
Očekávané mrazivé ráno v pondělí skutečně ve východní polovině Česka nastalo. Nejnižší teplota nakonec padla v Orlickém Záhoří, což je poněkud odlehlé místo za hřebenem Orlických hor, již na hranici s Polskem. Zde se nad ránem rtuť teploměrů zastavila na extrémních -26,2 °C! Pod -20 °C se teploty dostaly na řadě míst na severovýchodě Moravy, zejména v oblasti Jeseníků. Ale dokonce i v Ostravě, na letišti v Mošnově, naměřili ráno -20,2 °C! V těchto oblastech šlo o dosud nejstudenější noc této zimy.

Od západu přitom bylo už v noci znát postupné oteplování. Po celou noc se teploty na západě Čech držely okolo -3 °C a nad ránem se začaly zvedat, kolem 9. hodiny ranní se dostaly na bod mrazu a v průběhu dopoledne už bylo zejména v Plzeňském nad nulou (ve Staňově v 10:00 naměřili +0,9 °C). Oteplování od západu se průběhu pondělí dále šíří směrem k východu. Noc na úterý už tak nikde nebude zdaleka tak mrazivá jako ta minulá.

Oteplení je doprovázeno i slabým sněžením. Velmi zajímavé je, že oteplování je poměrně ostré, na několika desítkách kilometrů zaznamenáváme teplotní rozdíl více než 5 °C. Zejména je to vidět ve Středočeském kraji, zatímco v okrese Mladá Boleslav se přes den teploty kolem poledne udržují ještě okolo -5 °C, tak na Berounsku či Rakovnicku se ve stejné chvíli už dostávají nad nulu.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK