Archivní měření z Grónska ukrývalo extrémních skoro -70 °C

Extrémní teplota z roku 1991 byla objevena v záznamech automatické meteorologické stanice.

Archivní měření z Grónska ukrývalo extrémních skoro -70 °C

V dnešní době se obvykle o nových rekordech dozvídáme skoro on-line nebo s menším zpožděním daným dostupností konkrétní stanice. "Nový" rekord z Grónska je v tomto směru úplná výjimka.

Na počátku 90. let operovala na grónském ledovci v nadmořské výšce přes 3000 metrů stanice Klinck. Právě tato stanice naměřila 22. prosince 1991 teplotu -69,6 °C. Protože v té době se globální extrémy oficiálně nesledovaly, údaj se do těchto statistik nedostal a na další dobu se na něj pozapomnělo.

Záznamy stanice byly ale nedávno znovu prozkoumány a přitom se narazilo na výše zmíněný extrém. Následovala podrobná kontrola záznamů o stanici a použitých přístrojích. Při revizi se ukázalo, že stanice byla vedená velmi pečlivě a na jejím základě rozhodla Světová meteorologická organizace (WMO) o oficiálním uznání rekordu.

Údaj -69,6 °C se tak stal nejnižší teplotou naměřenou na severní polokouli. Dosud byl za nejsilnější mráz této polokoule považována hodnota -67,8 °C naměřená na ruských staniccích Vechojansk a Ojmjakon. Na druhé straně Země, v centrální Antarktidě jsou teploty pod -70 °C poměrně běžné, oficiální antarktické minimum činí -89,2 °C. Na severu ale nejsou pro tak silné mrazy vhodné podmínky - v Arktidě převažuje moře a grónský ledovec je mnohem menší než antarktický - a proto jsou zdejší rekordy mírnější.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;WMO

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK