Rekordní počet hurikánů v Atlantiku, meteorologům došla jména!

Tropických cyklon v Atlantiku je více než v legendárním roce 2005, ale jsou slabší

Rekordní počet hurikánů v Atlantiku, meteorologům došla jména!
Počet tropických cyklon vyskytující se v oblasti Atlantiku je letos nejvyšší v historii pozorování. Již nyní, krátce po polovině září, byla vyčerpána všechna připravená jména v seznamu pro jejich pojmenování. Těch je 21, zatímco do této chvíle už bylo viděno celkem 23 bouří, které splňují parametry pro pojmenování. Meteorologická pravidla na to ale pamatují - pokud dojdou písmena abecedy, jsou další bouře pojmenovány podle řecké abecedy jako Alfa, Beta atd. Nyní tedy už máme dvě písmena řecké abecedy také vybrána. 

V historii se stalo teprve podruhé, kdy byla jména vyčerpána před koncem sezony. Poprvé to bylo v roce 2005, kdy se mimo jiné vyskyla ničivá Katrina, která zpustošila americké New Orleans. Tehdy ale došlo k využití všech jmen až 8. října, tedy podtstaně později než letos. K aktuálnímu datu 19. září je počet pojmenovaných tropických bouří v Atlantiku rekordně vysoký. 

Sezona je aktivní co do počtu tropických cyklon, ale jejich síla není až tak velká. Proto o hurikánech ve zpravodajstvé tolik neslyšíme. Jediným opravdu silným a nebezpečným hurikánem byla Laura, která ve druhé polovině srpna prošla Mexickým zálivem, aby následně zpustošila americkou Lousinu. Dosáhla na kategorii 4 z celkové pětistupňové škály. Ostatní hurikány byly většinou výýrazně slabší  (kromě Teddyho, ale ten nezasáhl žádnou pevninu). Z hlediska síly tropických cyklon není letošní sezona nijak rekordní a ani výjimečná.
Autor: redakce, ms, meteocentrum,cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK