Bouřky řádily hlavně na Moravě, spadlo i přes 60 mm

Intenzivní deště opět zvedly hladiny vodních toků

Bouřky řádily hlavně na Moravě, spadlo i přes 60 mm
Letošní červen je na bouřky a srážky obecně velmi bohatý a aktuální dny dokazují, že si svou pověst nechce pokazit ani v posledních dnech měsíce.

Bouřky se v pátek tvořily hlavně na Moravě, ve Slezsku a na východě Čech. Zajímavé je, že první vlna lijáků s vnořenými bouřkami přecházela už brzy ráno, což svědčí o velmi příznivých podmínkách v atmosféře.

Po krátkém dopoledním uklidnění začala brzy odpoledne opět "naskakovat" nová přeháňková a bouřková jádra, která přinášela přívalové lijáky a kroupy na řadu míst v Česku. Tak jak to při bouřových situacích bývá, i dnes jsme zaznamenali velké lokální rozdíly ve srážkách.

Nejvyšší úhrny od půlnoci zatím hlásí stanice Podivice na Vyškovsku (66 mm) a Prostějov (61 mm). Zajímavostí je hodinový úhrn 44 m hned na dvou stanicích - Mošnov a Pohořelice. Úhrny přes 100 mm, kterémi se vyznačovala nedávná povodňová epizoda se naštěstí zatím neobjevily.

I tak ale došlo k překročení 1. a 2. stupně povodňové aktivity na několika tocích hlavně na Moravě, na "dvojku" se dostala Malá Haná, Porubka nebo trochu překvapivě Řasnice na Frýdlatsku, kde sice nepršelo tolik, ale místní povodí je silně nasycené předchozími dešti.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK