Nový superpočítač přinese přesnější předpovědi

21.2.2020

Nový stroj si pořídí Evropské centrum pro střednědobou předpoveď počasí.

Nový superpočítač přinese přesnější předpovědi

Jedním z nejdůležitějších produktů, bez kterých se dnes meteorolog při sestavování předpovědi neobejde, jsou výstupy z matematických meteorologických modelů. Jeden ze světově nejlepších se počítá v Evropském meterologickém centru pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF), které sídlí v Británii.

Aby mohly být předpovědi počasí co nejpřesnější, je potřeba mít co nejkvalitnější data z modelů. Ale obecně se dá říct, že čím větší detaily chceme v předpovědi vidět, tím potřebujeme výkonnější počítač, abych stihli předpověď spočítat včas. V případě velkých meteorologických center se ale nebavíme o počítači, jaký máme na stole, ale o specializovaném a extrémně výkonném stroji, který je též extrémně drahý ... nový stroj má stát asi 80 milionů euro. Což je sice hodně, ale za několik let provozu může ušetřit mnohem víc peněz díky přesnější předpovědím nejen extrémních událostí.

Nový superpočítač, který bude přibližně pětkrát výkonnější než ten současný se bude stavět během letošního roku a od toho příštího už bude v ostrém provozu. Největší změny by se měly dočkat takzvané ansámblové předpovědi, které nepočítají jen jeden scénář budoucího vývoje, ale hned několik. Díky tomu má meteorolog ve službě lepší přehled o tom, jakými směry se počasí další dnů může ubírat. Tak snad se nic nezpozdí a předpovědi budou díky novému stroji ještě lepší než dnes.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ECMWF

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK