Leden byl světově nejteplejším v historii měření na Zemi

17.2.2020

Rekord z roku 2016 byl překonán jen těsně.

Leden byl světově nejteplejším v historii měření na Zemi
Úvodní měsíc roku byl na naší planetě v průměru o 1,14 °C teplejší než je průměr 20. století, což je dosud nejvyšší lednová odchylka zaznamená za 141 let měření. Dosud vedoucí leden 2016 byl překonán jen o 0,2 °C. Uvedla to americká NOAA ve svém pravidelném reportu. I pokud bychom brali v úvahu všechny měsíce v roce, byla v lednu odchylka od normálu čtvrtá nejvyšší, zatím rekordní odchylka byla naměřena v březnu 2016.

Co je hodně zajímavé, tak rekordy ustanovené v roce 2016 byly popoháněny dopingem v podobě teplé fáze jevu El Niňo, jenž byl tehdy v Tichém oceánu velmi silný a zvyšoval globální teplotu. Nyní na začátku roku 2020 jsou podmínky pouze neutrální a i tak byl leden teplotně rekordní. To svědčí o tom, že klima na Zemi se skutečně rychle otepluje. Až přijde další jev El Niňo, s velkou pravděpodobností budou rekordy znovu překonávány. 

Mimořádně vysoké byly teploty v lednu v Rusku, i když je to samozřejmě relativní, protože na Sibiři to i tak znamená celodenní mrazy. Ale o dost mírnější než je zvykem. Velká rozloha Ruska, na které bylo nadprůměrně teplo, pomohlo k rekordnímu průměru celému světu. Kompenzací za to byla mimořádně tuhá zima na Aljašce, kde byly teploty i více než 5 °C pod průměrem. Jenže Aljaška je proti Rusko mnohem menším region a celosvětovým normálem moc nezmohla. Zvlášť, když už sousední Kanada byla pro změnu z větší části hodně teplá.

Uvidíme, zda rekordní leden potvrdí i další instituce, které globální teplotu počítají, tedy NASA nebo britský Met Office.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK