Dorazil orkán Sabine, nejsilnější vichr za poslední léta

10.2.2020

Vítr v Česku dosahuje nárazů přes 100 km/hod.

Dorazil orkán Sabine, nejsilnější vichr za poslední léta
Už v neděli se v západní Evropě projevoval orkán, který dostal jméno Sabine. Největší škody působil během dne ve Velké Británii, večer se oak výrazně projevoval v Německu obligátními problémy s padajícími stromy omezujícími dopravu. Silný vítr provází přechod výrazné studené fronty, na které navíc hustě prší, což dopady orkánu zvyšuje. Okolo půlnoci se výrazně zvedl vítr už i v Česku. 

Výstraha byla zvýšena na nejvyšší červený stupeň - extrémní nebezpečí. Vítr bude asi nejsilnější už ráno a dopoledne, ale ještě i odpoledne bude velice silný. Zasáhne úplně celé území a nárazy mohou překračovat 100 km/ hod. Samozřejmě platí jako vždy, že vítr je jev mimořádně závislý na konkrétních lokálních podmínkách. Na horách může být ještě podstatně silnější. Večer se sice uklidní, ale v úterý znovu zesílí, byť už ne tak moc jako v pondělí.

Poslední orkán bylv Česku zaznamenán v březnu 2019, ale byl slabší než ten nynější. Srovnatelné síly dosáhl orkán Herwart dne 29. října 2017, kdy byl na Luční Boudě naměřen náraz větru o rychlosti 182 km/hod. Nejsilnějším orkánem v historii Česka byl Kyrill v lednu 2007, tehdy zaznamenaná rychlost větru 206 km/hod by překonána být neměla zase neměla. Dopady orgánu ale nezávisí ani tak na nárazech větru naměřených na vrcholcích hor, ale spíše natom, jak se vítr projeví i v nižších polohách, kde i nárazy kolem 100 km/hod. působí obrovské problémy. A to teď nyní nastává.

Orkán sledujeme online
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK