Před 14 lety bylo na Ostravsku odpoledne -17 °C

23.1.2020

Jednalo se o nejmrazivější období zimy 2005/2006.

Před 14 lety bylo na Ostravsku odpoledne -17 °C

Protože aktuální zima se zatím moc nepředvedla, zabrousíme občas do archivů a podíváme se na to, co zima v našich šířkách dokáže. Tentokrát se můžeme vrátit na začátek roku 2006, konkrétně na období po 20. lednu uvedeného roku.

Zpočátku bylo ještě docela teplo, v mírném severozápadním proudění teploty vystupovaly většinou slabě nad nulu, lokálně až na 4 °C. Ale masa arktického vzduchu už čekala nad severovýchodem Evropy. Mrazivý vzduch k nám začal pronikat po změně cirkulačních poměrů v noci na 22. ledna. Propad teploty byl hlavně na severovýchodě Česka velmi razantní, v Mošnově u Ostravy se za 8 h ochladilo o 16 °C. A teplota už zůstala nízko i přes den a večer začala dále klesat. Do rána se stihlo ochladit na -20 °C i v Brně-Tuřanech, na Ruzyni bylo pod -16 °C. Navečer byla na beskydské Lysé hoře teplota -25,6 °C, což v kombinaci se silným větrem vytvořilo pocitovou teplotu až -43 °C.

Dvácatý třetí leden byl na většině území mimořádně studený den. Maximální teploty se pohybovaly (až na výjimky) jen kolem -10 °C, ale na Moravě a ve Slezsku místy i výrazně níže. V Brně-Tuřanech nevystoupila teplota za celý den nad -15 °C, v Mošnově, v Přerově a v Holešově byla odpolední maxima blízko -17 °C. Na Červené v Nízkém Jeseníku bylo po obědě dvacet stupňů pod nulou!

Minima následujícího dne (24. ledna) byla ještě nižší - většinou mezi -15 °C a -25 °C. Ale našla se i chladnější místa, například v Holešově bylo -26,6 °C.

K dosažení takto nízkých teplot pomohla i sněhová pokrývka setrvávající na většině území Česka. I v moravských nížinách bylo kolem 15-25 cm, na Vysočině byl lokálně až metr sněhu. V nejnižších polohách Čech bylo zaznamenáno obvykle několik centimetrů vysoká pokrývka.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ogimet.com

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK