Déšť přinesl úlevu do Austrálie, ale zdaleka není vyhráno

21.1.2020

Intenzivní srážky s sebou přinášejí i řadu problémů

Déšť přinesl úlevu do Austrálie, ale zdaleka není vyhráno

Minulý týden začalo konečně pršet i v těžce zasažené jihovýchodní části Austrálie. Deště významně pomohly snížit množství aktivních požárů a navíc doplnily zásoby vody pro dobytek na farmách. Místní zemědělci si tak mohli po nekonečném suchu trochu oddechnout a nabrat sílu do zbytku horkého australského léta.

Srážky však nespadly jako jarní deštík, ale často ve formě prudkých přívalových lijáků. V národním parku Australia Reptile Park dokonce museli zachraňovat koaly před přívaly vody!
Navíc panují obavy, že rozbahněné cesty budou komplikovat práci hasičům při boji s požáry. I když se teď situace mírně uklidnila, léto je teprve ve své polovině a požáry se ještě mohou vrátit.  K rychlému odtoku vody přispívají i shořelé lesy, které nedokážou vodu zadržet tak dobře jako předtím.

Austrálie si tak v poslední době prochází jedním extrémem za druhým. Kromě požárů a přívalů vody je hlášeno i krupobití, při které padaly kroupy velikosti limetky. Řadou měst v Novém Jižním Walesu prošla neobvykle silná prachová bouře. Kvůli špatným zprávám s kontinentu klesá i zájem turistů o jeho návštěvu. Místním tak nezbývá než doufat, že zbytek léta už přinese klidné počasí a častější, ale umírněný déšť.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz; phys.org

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK