Západ Kanady zasáhnou mimořádné mrazy

11.1.2020

Mráz v Kanadě asi nikoho nepřekvapí, tentokrát se ale teplota propadne hluboko pod -30 °C i ve velkých městech.

Západ Kanady zasáhnou mimořádné mrazy

Zatímco u nás je zima mírná, tak ve městech a osadách na západě Kanady se chystají na pořádně silné mrazy. Ty do oblasti přinese hřeben vysokého tlaku vzduchu spojený s přílivem mimořádně chladného arktického vzduchu.

Například v Calgary v provincii Alberta, kde je aktuálně kolem -17 °C se v úterý ráno čeká -36 °C a přes den -29 °C. Odpoledne by tak mělo být asi o 26 °C (!) chladněji než je obvyklé. Ano, nejedná se o žádnou arktickou oblast, ale o milionové město ležící na zeměpisné šířce Drážďan, byť ve větší nadmořské výšce lehce nad 1000 m. Jen nepatrně tepleji by mělo být v dalším velkém městě, Edmontonu.

Dále na sever, ve Watson Lake bude ještě mrazivěji, zde se očekává až -46 °C v noci a -38 °C před den, tedy 15-20 °C chladněji než je zdejší, už tak nízký, průměr. Pro řadu oblastí na západě země byla vydána výstraha před extrémním mrazem, byť historická lednová minima zřejmě překonána nebudou. Ve zmiňovaném Watson Lake se už dnes v noci čeká pocitová teplota pod -50 stupňů s rizikem omrzlin během několika minut.

Silné mrazy se ale netýkají celé Kanady. Na východě státu je naopak poměrně teplo, v Torontu se při teplotě kolem nuly čeká kombinace deště se sněhem. V okolí Quebecu a Montrealu ale bude teplé počasí brzy končit, s ochlazením přijde mrznoucí déšť a sněžení.


Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;weather.gc.ca

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK