Za sněhem je třeba minimálně do 1000 metrů

9.1.2020

A situace se v nejbližších dnech nezlepší

Za sněhem je třeba minimálně do 1000 metrů
Zima se nám pomalu blíží ke svému kalendářnímu vrcholu, ale situace se sněhem na horách je i v této její fázi poměrně tragická. Ani v těch nejvyšších polohách hor není víc než 85 cm, což je sněhová pokrývka hlášená aktuálně z Labské Boudy v Krkonoších. Jinde je to ale slabší - na nejvyšších partiích Šumavy máme do 70 cm, z nejvyšších poloh Beskyd je hlášeno 65 cm a z Jeseníků jen 45 cm. To jsou na vrcholové partie českých hor poměrně slabá, ale ne až tak tragická čísla.

Mimořádný je ale nedostatek sněhu v polohách o něco nižších, okolo 800-1000 metrů, kde obvykle bývá v lednu stabilní sněhová pokrývka. Nyní ovšem sníh začíná prakticky až od 1000 metrů nahoru (v Krkonoších a Jizerkách už tedy okolo 800 m). Na Šumavě je tráva k vidění i třeba na Kvildě, která leží právě kolem 1000 metrů vysoko.  V polohách pod 800 metrů sníh nyní v Česku prakticky není vůbec, takže bez sněhu je i celá Českomoravská vrchovina. 

Lyžování zachraňuje prakticky jen sníh umělý. Běžkaři jsou na tom špatně a jak se zdá, zlepšení se nedočkají. Aktuálně jsou teploty i na horách nad nulou a sníh spíše ubývá, dnešní čtvrteční srážky jsou převážně dešťové. Dočasně se ochladí v sobotu a od neděle už zase přijde teplý vzduch. Nad nulou bude na horách i celý příští týden, takže sněhu bude ještě ubývat i v těch nejvyšších polohách. Na běžky tedy budou vhodné akorát hřebenové tůry v nejvyšších horách.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK