V Čechách bylo naměřeno 24 °C, Morava zůstala chladnější

12.10.2019

Babí léto vstoupilo zprudka do České republiky.

V Čechách bylo naměřeno 24 °C, Morava zůstala chladnější

Jak jsme už včera informovali, za současnou epizodou babího léta stojí příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu. Jeho efekt se v sobotu projevil hlavně v Čechách, kde byly naměřeny nejvyšší teploty vzduchu. Zcela nejtepleji bylo v Dobřichovicích a to 24,5 °C, jen nepatrně chladněji bylo v Čáslavi (24,2  °C) a mezi "čtyřiadvacítkové" stanice se zařadil i Brandýs nad Labem-Stará Boleslav s maximem 24,1 °C.

Velmi teplo nebylo jen v nížinách, například v Českých Budějovicích bylo 23,9 °C a kolem 23 °C zaznamenaly i Strakonice. Obě stanice přitom leží ve výšce kolem 400 m nad mořem. Přibližně 21 °C bylo i v Příbrami (555 m n. m.) a ve Vyšším Brodě (559 m n. m.). I na nejvyšších vrcholcích Šumavy (na české straně) bylo kolem 13 °C.

Zatímco v Čechách překročila teplota 20 °C na většině území a i ve slezských nížinách kolem této úrovně oscilovala, tak na Moravě se zatím oteplení projevilo o trochu méně. Částečně za tím stála rozsáhlá plocha nízké oblačnosti, která se nepříliš ochotně rozpouštěla během dopoledních hodin a někde až po poledni. Na na Brněnsku a Znojemsku se našla místa pokrytá oblačností i kolem 15 h. Ale chladněji než v Čechách bylo i tam kde nízká oblačnost nebyla nebo se brzy rozpustila (kolem 18 °C). Nejstudenější zůstalo území, kde oblačnost vydržela nejdéle (Sedlec mezi Brnem a Třebíčí jen kolem 11 °C)

Zítra očekáváme podobné podmínky jako dnes, tak bude zajímavé sledovat jestli se dočkáme i letního dne (maximum nad 25 °C).

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK