Jak moc extrémní jsou současné teploty?

31.8.2019

Přemýšleli jste nad tím, jestli jsou současné teploty kolem 30 °C na sklonku léta běžné nebo se blížíme historickým maximům? Nás tato otázka taky zaujala a tak jsme se podívali podrobněji jak to bylo v minulých letech.

Jak moc extrémní jsou současné teploty?

Pro zhodnocení jsme vybrali dvě stanice s dlouou řadou měření - Praha, Libuš a Brno, Tuřany. Abychom získali více dat, započítali jsme do statistiky všechna denní maxima za poslední týden v srpnu a první týden v září. Stanice na Libuši má údaje od roku 1971, Tuřany dokonce od 1961.

Ve stanoveném období bylo na obou stanicích nejtepleji 29.8.1992 - Libuš 34,6 °C, Tuřany 35,7 °C. K těmto hodnotám jsme se včera ani dnes nepřiblížili a své prvenstvní si tak udrží. Ale v tomto případě se jednalo o zcela extrémní situaci. Více nám napoví, pokud si spočítáme jak často bylo tepleji než v sobotu. Na Libuši dosáhla teplota 31,6 °C, což řadí tento den mezi 2 % nejteplejších dnů ve sledovaném vzorku. Tuřany byly nepatrně chladnější, maximum 31,0 °C ale i tak stačí k zařazení mezi 3 % nejteplejších.

Pro zajímavost se podívejme i na to jak často jsou překročeny jiné úrovně maximálních teplot. Tropický den, tedy takový, kdy teplota překročila 30 °C se na obou stanicích objevil celkem ve 4 % případů. Letní den (25 °C a více) byl zaznamenán v 26 % případů v Praze a 29 % v Brně. Podobné vzácné jako tropické dny jsou v této době dny s maximální teplotou pod 15 °C - ty tvoří 3-4 % všech dní. Průměrné denní maximum v této době činí 22-23 °C.

Vidíme tak, že současné počasí je na přelom srpna a září opravdu výrazně nadprůměrné, i když se nejedná o první takový případ. Hlavně v posledních letech se občas s třicítkami setkáme i v závěru léta nebo dokonce v září.

Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;ČHMÚ;ogimet

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK