Tajfun Lekima přiměl milion lidí k evakuaci

10.8.2019

O hurikánech v USA slyšíme celkem často, tropické bouře ale sužují i další oblasti. Aktuálně se s tajfunem potýkají na pobřeží Číny.

Tajfun Lekima přiměl milion lidí k evakuaci
Bouře během dnešního dne postoupila nad pobřeží Číny mezi Taiwanem a velkoměstem Šanghaj. Ačkoliv již při při kontaktu s pevninou lehce zeslábla, i tak přinesla vítr o rychlosti až 187 km/h. Důsledkem orkánu byly rozsáhlé výpadky proudu, bez elektřiny zůstalo přibližně 2,7 milionu domácností.

Vítr nebyl jediný problém. Bouře s sebou přináší i intenzivní deště, jejichž důsledkem byl sesuv, který si vyžádal řadu obětí v oblasti Wen-čou. Evakuováno bylo celkem asi milion lidí, což je na naše poměry obtížně představitelné číslo. V samotné Šanghaji se opustilo domovy asi čtvrt milionu lidí. Omezení se dotkla i dopravy, zrušeno bylo přes 1000 letů.

V nejbližších dnech by tajfun měl setrvat v pohybu severním směrem podél pobřeží a postupně slábnout. Pokud se do oblastí východní Číny plánujete vydat, doporučujeme sledovat podrobné zpravodajství z Vaší cílové oblasti. Lekima není jediným tajfunem v oblasti - bouře Krosa, pohybující se nad Pacifikem by mohla během příštího týdne zasáhnout pobřeží Japonska.
Autor: redakce, mm, meteocentrum.cz;BBC

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK