Hurikánová sezona v plném proudu

4.8.2019

V Pacifickém oceánu se právě nachází hned 5 hurikánů.

Hurikánová sezona v plném proudu

V severní části Pacifiku právě máme hurikánovou sezonu, která normálně trvá od května do konce listopadu, ač výjimečně mohou hurikány vznikat i mimo toto období. V oblasti mezi rovníkem a 30°zeměpisné šířky nyní Pacifik brázdí hned pět hurikánů: Erick, Flossie, Francisco, Lekima a Gil.

Hurikány, jinak také tropické cyklony či tajfuny, se v této oblasti převážně pohybují ze Západního přes Centrální do Východního Pacifiku. Nejstarší ze zmíněných tropických bouří je Erick, který byl pojmenován již 28. července a který těsně minul Havajské ostrovy před asi 2 dny. Aby toho nebylo málo, nyní se k Havaji blíží další hurikán, Flossie, jejíž přesun mírně severně nad Havajskými ostrovy se očekává během úterý tamního času. Jelikož se bude pohybovat velmi blízko k severnímu pobřeží ostrovů, očekává se zde intenzivní déšť, nárazový vítr a lidé by si měli dávat pozor také na sesuvy. V závěsu Flossie je hurikán Gil, který je však zatím relativně slabý.

Jihovýchodní Asii také ohrožují hned dva hurikány. Silnějším z nich je Francisco, u nějž se rychlost větru odhaduje na více než 100 km/h a tlak vzduchu na 984 hPa. Hurikán, pojmenovaný v Západním Pacifiku  2. srpna, nadále sílí a míří směrem na Hirošimu. Do jižní části Japonska a Jižní Korey by měl Francisco nejspíš dorazit za 30 hodin, jeho projevy – přívalový déšť a nárazovitý vítr – však mají začít již v noci z pondělí na úterý.

Poslední z pěti hurikánů je Lekima, která byla pojmenována teprve dnes a pohybuje se směrem na sever asi 10° východně od Filipín. Stočí-li Lekima svou dráhu směrem na západ, jak je očekáváno, bude ohrožovat zejména Tajwan, východní Čínu a Japonsko, ne však dříve než v pátek.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, https://www.ss

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK