Červenec byl zřejmě globálně nejteplejším měsícem v historii

3.8.2019

Jsou to zatím jen předběžné údaje.

Červenec byl zřejmě globálně nejteplejším měsícem v historii
Vědci z evropského projektu Copernicus přišli s aktuální informací, že podle prvních výpočtů byl červenec 2019 zatím vůbec nejteplejším měsícem za dobu měření teploty na zeměkouli! Údaje zahrnují teprve 29 dní ze 31 a podle nich byl překonán dosavadní teplotní rekord z roku 2016, rovněž z července. Konečná informace od Copernicus se očekává na začátku příštího týdne, přece jen trvá několik dní, než dorazí kompletní informace z celého světa.

Extrémně vysoké teploty panovaly v červenci panovaly v Evropě, Spojených státech i v Arktidě. Na Sibiři kvůli tomu propukly nebývalé lesní požáry. Celkovou teplotu ve světě bude ještě muset potvrdit více vědeckých pracovišť, jako je NOAA či NASA, kteří používají prověřenější metody staničního měření, zatímco Copernicus je zaměřen na satelitní pozorování.

Výrazné oteplování klimatu se v posledních letech potvrdilo a zrychluje, což se zřetelně projevuje na mnoha místech ve světě včetně Česka. Naše území sice nezažilo extrémně horký červenec, ale zase tu byl historicky nejteplejší červen. V západní Evropě byla v červenci také naměřena v několika zemích vůbec nejvyšší maximální teplota vůbec, navíc rekordy padaly velmi výrazně a několik dní po sobě.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK