NOAA vydala výhled pro hurikánovou sezónu 2019

27.5.2019

Ve střední Evropě máme to štěstí, že se nás hurikány přímo netýkají, ale můžeme se s nimi setkat například při cestách na americký kontinent. Zde patří k nejnebezpečnějším přírodním jevům a proto jsou pravidelně vydávány prognózy nastávající hurikánové sezóny.

NOAA vydala výhled pro hurikánovou sezónu 2019
A jaký je tedy výhled na nastávající sezónu? NOAA dělí svůj výhled na tři oblasti a pro každou z nich sestavuje oddělenou předpověď. Relativně nejpříznivější by měla být situace nad Atlantikem, odkud postupují nebezpečné hurikány například k Floridě nebo do oblasti New Orleans. V této oblasti se očekává, že rok 2019 přinese množství hurikánů blízko dlouhodobého průměru. V řeči čísel to znamená, že do stádia hurikánu by mělo dospět 4-8 tropických bouří. Z nich by přibližně polovina měla dosáhnout statutu Major Hurricane, tj. kategorie 3 a více na pětibodové škále.

Horší je výhled pro východní Pacifik, tedy západní americké pobřeží. Nad tímto územím by se mělo prohnat nadprůměrné množství hurikánů - konkrétně mezi 8 a 13, stádia Major Hurricane by mohlo dosáhnout 4 až 8 z nich. Nadprůměrná sezóna se nad východním Pacifikem očekává s pravděpodobností 70 %. Zvýšená aktivita tropických bouří by měla zasáhnout i centrální části Tichého oceánu.

Oficiální start hurikánové sezóny pro Atlantik je už za pár dní (1. června), ale maximum intenzity bouří připadá obvykle na pozdní léto a začátek podzimu. V tomto období jsme například před dvěma lety sledovali velmi silné hurikány Irma a Harvey.
Autor: redakce, redakce, mm, meteocentrum.cz; noaa.

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK