V Německu povodně způsobily ztrátu jednoho lidského života

24.5.2019

Motorista byl v Bavorsku stržen proudem rozvodněného toku.

V Německu povodně způsobily ztrátu jednoho lidského života

Hladiny řek v Česku se pomalu vrací k normálu, v pátek večer byly 1. stupně povodňové aktivity zaznamenány již jen na Ostravici a na Moravě v Lanžhotu. Tlaková níže, která k nárůstům hladin v Česku v předešlých dnech vedla a jíž bylo dáno jméno „Axel“, způsobila problémy také v sousedních státech.

Např. v Německu se vliv tlakové níže projevil o něco dříve, nejintenzivnější srážky zde zaznamenali během pondělí a úterý. V jižním Německu napadlo do úterý ráno v rámci přívalových dešťů mezi 50–100 mm srážek, situaci také nepomohl tající sníh z Alp.

To pochopitelně vedlo k výrazným záplavám v jižním Německu, zejména na hranicích s Rakouskem. Některé silnice byly zcela uzavřeny a nebezpečné podmínky vedly dokonce k úmrtí jednoho motoristy v Bavorsku. Právě v Bavorsku se hladiny řek zvedaly nejvíce, vydatný déšť ale zasáhl i severnější oblasti, např. Berlín. V městečku Helmstedt východně od Hanoveru musela být dokonce evakuována nemocnice.

Přestože déšť během úterý ve většině Německa ustával, hladiny řek klesaly jen pomalu, což komplikovalo úklid bahnem pokrytých ulic. Z Rakouska nebyly záplavy hlášeny, blízko rakouských a švýcarských hranic však byla povodňová bdělost oznámena z městečka Wangen.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, www.dw.com

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK