Květnový sníh zaskočil Alpy i Tatry, zasypal i rozkvetlé stromy

5.5.2019

Ve Švýcarsku zaznamenali květnový sněhový rekord

Květnový sníh zaskočil Alpy i Tatry, zasypal i rozkvetlé stromy
Na českých horách nasněžilo v sobotu a noci na neděli až 10 cm sněhu, přesněji 8 cm naměřila stanice na Šeráku v Jeseníkách, kdežto v Krušných horách bylo naměřeno přes 10 cm, ale na německé stanici Fichtelberg, který však leží v obdobné výšce jako na české straně Klínovec. Tam se sníh neměří, tudíž musíme brát německou hodnotu jako určující i pro české území. U nás nešlo o až tak nevídanou záležitost, jako tomu bylo v západní části Alp či v Německu. 

V Alpách se o víkendu sníh snesl do nečekaně nízkých výšek - velmi překvapeni byli hlavně Švýcaři. Zde sněžilo opravdu nízko - St. Gallen ve výšce 700 metrů zaznamenal dokonce 19 cm sněhu, což je nový květnový rekord pro toto město! Dosavadní činil 12 cm z roku 1957. A ve velkém městě Bern, de fakto hlavním městě Švýcarska, které je velké jako např. Brno a leží 550 metrů nad mořem, naměřili v neděli ráno 4 cm sněhu, což byl rovněž květnový rekord. V Bernu se sníh obvykle v květnu už vůbec nevyskytuje, dosavadní rekord činil pouhý 1 cm z roku 1945!

Ve vyšších polohách Alp spadlo přes 20 cm sněhu a dalších deset ještě mělo napadnout do pondělního rána. V polohách kolem 1000 metrů a níže byly sněhem zasypány už rozkvetlé ovocné stromy. Sněžení postihuje i Tatry, kde se hlavní sněžení vyskytuje během nedělního večera a potrvá do pondělního rána. V noci se sněžení podobně jako u nás asi dostane do výšek kolem 600 metrů. V Tatrách nasněží až 20 cm a i v některých nižších horách čekáme výraznou pokrývku.

Od pondělí se v celé střední Evropě už oteplí a další sněžení již nečekáme.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK