Sobota přinesla do vyšších poloh sněžení!

4.5.2019

Padající vločky byly nahlášeny dokonce i z Liberce

Sobota přinesla do vyšších poloh sněžení!
Možná si ještě pamatujete loňský květen, kdy se teploty od začátku do konce pohybovaly v odpoledních hodinách nad 20 °C, s výjimkou asi dvou o malinko chladnějších dní. Letos je všechno úplně jinak! V sobotu jsme zaznamenali přechod studené fronty od západu, za kterou pronikl velice studený vzduch. Teploty se např. v 17. hodin pohybovaly v západní polovině Čech pod +5 °C, i třeba v Praze bylo v tu chvíli jen lehce přes +3 °C! Ještě kolem poledne dosahovaly teploty až na 14 °C, takže odpolední ochlazení bylo skutečně prudké.

A tak se stalo, že v zadní části studené fronty už srážky přecházely ve sněžení i v polohách kolem 700 metrů nad mořem, i když výška sněžení nebyla všude stejná. Kolem 17. hodiny ohlásila sněžení i stanice v Liberci, která leží jen 400 metrů nad mořem. Zde se ale pokrývka neudržela. Podle webových kamer se nový sníh držel spíše nad 800 metry nad mořem, například na Jizerce. Šlo o jednotky centimetrů sněhu. Průměrný úhrn srážek v Česku byl kolem 5 mm, lokálně až 10 mm. To samozřejmě zase trochu doplní srážkový deficit v krajině. 

Je sněžení na začátku května v Česku normální? Docela ano. Naposledy třeba v roce 2011 se objevila i sněhová pokrývka ve výškách kolem 400 metrů nad mořem na severovýchodě republiky - 10 cm naměřila stanice Černá Voda va výšce jen 320 m! Legendární je sněhová kalamita z 10. května 1953, kdy na vrcholu Beskyd spadlo 47 cm sněhu a třeba ještě i v Ostravě kolem 10 cm! Sníh tedy pokryl většinu území dnešního Česka. A bylo to ještě skoro o týden později. Takže letošních pár centimetrů v polohách nad 800 metrů je proti těmto historickým událostem opravdu slabý čajíček. Nejde tedy o vůbec nic mimořádného.  I když třeba minulý rok nás namlsal tak, že květen už je vlastně přece takové léto... letos jsme se jen vrátili k normální stavu.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK