Padaly další teplotní rekordy

23.3.2019

Teploty na mnoha místech ČR překročily 21°C.

Padaly další teplotní rekordy

Teplotní rekordy dnes byly překonány na 88 stanicích po celém Česku, např. v Praze-Klementinu byla naměřena teplota 19,6°C.Tím byl v Klementinu překonán rekord pro 23. březen z r. 1903, kdy bylo naměřeno 19,5°C. Nejteplejší bylo Polabí a dále až směrem k Děčínu, kde teploty vystoupaly nad 21°C. Jižní Morava byla tentokrát o něco chladnější, třeba v centru Brně naměřili 19.5°C, a podobné hodnoty dosáhla i teplota v Ostravě-Porubě. Teplo však bylo opravdu v celém Česku, dokonce i na Horské Kvildě dnes přesáhla teplota 15°C.

Ve střední Evropě je nyní patrný vzor teplejší víkend a ochlazení začátkem týdne, který je dán aktuálně sedmidenní periodou v přesunu tlakových útvarů formujících počasí ve střední Evropě. V jarním až podzimním období přináší do Evropy chladnější a deštivější počasí rodiny cyklon mířící přes Atlantik směrem na východ. Jelikož teď jednotlivé cyklony od sebe dělí právě asi 7 dní, přichází ochlazení vždy přibližně začátkem týdne. Jednotlivé cyklony jsou odděleny oblastmi vysokého tlaku vzduchu, který nám naopak přináší spíše teplejší a méně větrné počasí. No a protože nás tyto tlakové výše v poslední době ovlivňují od konce pracovního týdne, byly poslední dva víkendy natolik teplé, že padaly teplotní rekordy.

Ač modely nejsou zcela zajedno, lze zatím předpokládat, že by i příští víkend mohl v této linii slunného a spíše teplého počasí pokračovat. Pokud jste tedy slunné počasí k výletu nevyužili tuto sobotu, můžete zkusit příští víkend.

Autor: redakce, ka, meteocentrum.cz, portal.chmi.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK