Na Sněžce zaznamenali v noci náraz větru 206 km/hod.!

11.3.2019

V neděli i vydatně pršelo

Na Sněžce zaznamenali v noci náraz větru 206 km/hod.!
V noci na pondělí zaznamenalo Česko orkán! Sněžka ohlásila vv noci náraz větru až 206 km/hod!Na Milešovce byl po půlnoci naměřen náraz větru 176 kilometrů v hodině. Zhruba polovina území ohlásila náraz přes 100 km/hod., téměř všude pak přes 80 km/hod. Stokilometrová rychlost větru byla zaznamenána i v nížinách, jako třeba v Polabí. Vítr vrcholil kolem půlnoci, následně rychle zeslábnul.

Bez elektřiny se ocitlo v jednu chvíli až 130 tisíc odběrných míst, pět krajů ohlásilo stav větrné kalamity. Česko v minulosti zažilo i o něco ničivější bouře, ale tahle se mezi nejsilnější za poslední desetiletí určitě zařadí. Orkán Kyrril v roce 2007 přinesl náraz větru na Sněžce dokonce 216 km/hod. Sněžka ale není místo, kde by vítr působil škody, protože tady jsou na ty zvyklí. 

Současně také vydatně pršelo, na Šumavě až 40 mm srážek zplsobilo první povodňové stupně. Přes 20 mm spadlo leckde i v nižších polohách. Za této vbětrné situace je to poměrně hodně srážek, a navíc pršelo už v sobotu a další srážky se vyskytují v pondělí. Pro přírodu je to dobrý start do jara, minimálně na jeho začátku tak nehorzí sucho.
Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK