Do Evropy zavítá jaro

13.2.2019

I na jihu Skandinávie budou teploty mířit k 10 °C.

Do Evropy zavítá jaro

Nad celou jižní polovinu Evropy se bude v nejbližších dnech rozprostírat rozsáhlá tlaková výše, jejíž střed bude mimo jiné procházet také Českou republikou. Tento útvar je dokonce tak výrazný, že si vysloužil i pojmenování – Dorit. Tlak v jeho středu bude přesahovat 1035 hPa, což už je docela hodně (v České republice je historické maximum 1055,4 hPa).

Jak už to u tlakových výší bývá, tak díky jejímu vlivu můžeme počítat se slunečným počasím, a to v celé jižní části Evropy (nejdéle ovšem ve střední). Ohromující budou ovšem teploty, které budou v převažujícím jižním proudění stoupat až k jarním hodnotám. U nás se o víkendu očekávají denní maxima kolem 10 °C, ve Španělsku a Portugalsku budou dokonce atakovat 20 °C a i jih Skandinávie bude mít teploty výrazně nad nulou (mezi 5 a 10 °C).

Tyto teploty se od dlouhodobého průměru budou nejčastěji lišit nejspíš o 5 až 10 °C, což už je samo o sobě dost, ale významné to je především díky tomu, že takto nadstandardně teplá prakticky celá Evropa! Může docházet i k překonání některých teplotních rekordů, ale absolutní rekord pro únor minimálně v Česku určitě šanci nemá, neboť by muselo být přes 20 °C. Rekordy pro daný den na jednotlivých stanicích ale rozhodně padat můžou a například v Praze-Klementinu na to bude dobrá příležitost v pondělí 18. 2., kdy dosavadní rekord činí jen 12,0 °C.

Jak dlouho se vysoké teploty udrží, je zatím otázkou. V Česku se rýsuje mírné ochlazování od úterý, ale není vůbec jasné, co nastane po něm.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK