Na horách velmi vydatně sněží!

9.12.2018

Projevuje se výrazný návětrný efekt

Na horách velmi vydatně sněží!
Už teď je jisté, že ve vyšších horských polohách budou bílé Vánoce - zasloužil se o to uplynulý víkend. Vlivem silného větru v kombinaci s vlhkým vzduchem se v nejvyšších polohách začaly vytvářet vydatné srážky. A ty v těch nejvyšších polohách nad 1000 metrů postupně přecházely ve sněhové. Celkové úhrny srážek jsou docela impozantní - na Labské Boudě zaznamenaly srážkoměry 60 mm srážek za 24 hodin. Převážná část ve formě sněhu! To by odpovídalo půl metru sněhové pokrývky spadlé během víkendu! 

Měření sněhu proběhne až v pondělí ráno, takže zatím nevíme, kolik přesně na hřebenu Krkonoš nasněžilo, ale půjde o desítky centimetrů. Vlivem silného větru bude pokrývka hodně nerovnoměrná - některé kotliny budou vyplněny vrstvou sněhu až o několikametrové síle, zatímco planiny budou zřejmě vyfoukány. Sníh se postupně během neděle stěhoval do stále nižších poloh.

Za zmínku stojí, že kromě asi 80 mm srážek během uplynulého víkendu byl v Krkonoších zaznamenán déšť i sníh také v předchozí části týdne, a celkové srážkové úhrny v minulém týdnu a zvlášť od začátku měsíce už výrazně překračují 100 milimetrů. Což převyšuje dlouhodobý průměr pro celý prosinec, a to nejsme ještě ani ve třetině, navíc srážky se očekávají i v dalších dnech. 

Kromě hřebenu Krkonoš byly vydatné srážkové úhrny zaznamenány i v Jeseníkách a na Šumavě, zde už ale přece jen menší, přesto lokálně dosahující 50 mm za víkend. Mimo nejvyšší polohy šlo o déšť a s klesající nadmořskou výškou také prudce klesala intenzita - na většině území spadlo za víkend jen kolem 5 mm srážek a ve větší části jižní Moravy a části středních nepršelo skoro vůbec. Velmi výrazně se zkrátka projevil efekt návětrné strany hor a naopak závětří v nížinách. Oblast vydatných srážek tak byla velmi malá a týkala se jen skutečně nejvyšších hřebenů.

V dalších dnech se sněhu dočkají i níže položené oblasti, i když na hřebenech hor bude dál přibývat nejrychleji. 


Autor: redakce, ms, meteocentrum.cz

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK