Japonskem se prohnal tajfun Trami

1.10.2018

Další na cestě k východoasijskému pobřeží je pak tajfun Kong-rey.

Japonskem se prohnal tajfun Trami

V Tichém oceánu aktuálně rozhodně ticho není. Tajfunová sezóna (obdoba hurikánové) je zde v plném proudu a v posledních hodinách o sobě dala vědět zejména v Japonsku, kudy se prohnal tajfun Trami.

Tropická deprese Trami se vyvinula 20. září a v příhodně teplém oceánu postupně zesílila až do podoby tajfunu kategorie 5. Na trase do Okinawy tento tajfun zpomaloval a začal se stáčet na severovýchod, kde díky chladnějším vodám slábnul. V neděli 30. září večer místního času pak zasáhl jih Japonska a postupoval jím i nadále k severovýchodu.

Na jihu Japonska (ostrov Kjúšu) vydatně pršelo a foukal silný vítr (přes 150 km/h), přičemž byla zraněna zhruba padesátka lidí. Rušeny byly pozemní i letecké spoje, zavírány obchody a mnoho obyvatel skončilo bez proudu. Oblasti více na sever už tajfun pocítily jen jako silnější srážkovou a větrnou epizodu bez budoucích následků, ale spoje byly v dobách největší hrozby rovněž zrušeny.

Dalším útvarem, který se v Tichém oceánu aktuálně vyskytuje, je tajfun Kong-rey, který se stal tajfunem během neděle. Momentálně se nachází na otevřeném moři mimo obydlená místa, ale ve čtvrtek by měl dorazit do vod k ostrovům Rjúkjú (případně i na Tchaj-wan) a vítr v okolí jeho centra by mohl dosahovat rychlostí až 180 km/h. Japonsko nejspíš příliš nezasáhne, ale pro menší ostrovy může být velkou hrozbou!

Autor: redakce, zk, meteocentrum; různé zdroje

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK