Tropické dny až tak rekordní nebyly

21.9.2018

V pátek byla nová hodnota zapsána zhruba na šestnácti stanicích.

Tropické dny až tak rekordní nebyly

V uplynulých třech dnech se teploty na některých místech České republiky dostávaly nad hranici tropické třicítky. Ve středu tomu tak bylo jen lokálně na severozápadě Čech (nejvyšší teplota 30,7 v Ústí nad Labem), ve čtvrtek už na více míst v Polabí (nejvyšší teplota 31,0 °C ve Staré Boleslavi) a v pátek tomu bylo velmi podobně jako ve čtvrtek (nejvyšší teplota opět ve Staré Boleslavi 31,5 °C). V pátek konkrétně zaznamenalo tropický den 19 stanic, což je sice jen zhruba 10 %, ale na konec druhé zářijové dekády je to poměrně dost.

Rekordy nicméně až tak často překonávány nebyly a i tam, kde byla nová hodnota připsaná, to nebylo od nového rekordu nijak extrémně daleko. Nejvíce se hodnota rekordu změnila v pátek v Příbrami, kde byla původně 24 °C a nyní se tam naměřilo 27,9 °C.

V pátek například bránil četnějšímu překonávání rekordů hlavně teplý rok 2003 a ve finále jich proto padlo jen 16. Uvažujeme ovšem jen stanice, které měří alespoň 30 let (u stanic uvedených do provozu třeba před pěti lety by nový rekord žádnou vzácností nebyl). Nejvýznamnější bylo zapsání nové maximální teploty pro daný den na stanici Semčice, která měří už 103 let.

V blízké době se už tropické teploty ani zdánlivě nerýsují a je tedy možné, že jsme je letos zažili naposledy.

Autor: redakce, zk, meteocentrum; ČHMÚ

Používáme cookies za účelem personalizace webu, reklamy a zlepšení našich služeb. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím. Více informací OK